Logo Smart Villages

Aktualności Smart Villages

Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby - efekt projektu Smart Villages

16 maja 2024, Robert Mroczkowski

Samorząd Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu Smart Villages dla Mazowsza, uruchomił Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby, które świadczy nieodpłatne usługi dla rolników:

  • badania gleby,
  • certyfikacji upraw,
  • monitoringu upraw,
  • Agrodziennika.

Zamówienia badania gleby oraz skorzystanie z pozostałych funkcjonalności odbywają się za pośrednictwem Systemu ROLMApp. Dostęp do Systemu możliwy jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej wpisując adres: https://rolmapp.pl lub za pośrednictwem dedykowanej, na system mobilny Android, aplikacji mobilnej ROLMApp, dostępnej do bezpłatnego pobrania i zainstalowania ze sklepu Google Play.

Mobilne Centrum funkcjonuje w podregionie ostrołęckim na terenie trzech pilotażowych powiatów (ostrołęckiego, ostrowskiego i przasnyskiego). Badania gleby realizowane są w dwóch kampaniach: wiosennej (od 1 marca do 31 maja) i jesiennej (od 1 września do 30 listopada). Rolnicy mają możliwość zgłoszenia do badania gleby, każdej działki rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa, dwa razy w roku kalendarzowym, w odstępach co najmniej czteromiesięcznych.

Szlagierową usługą Mobilnego Centrum jest nadawanie Certyfikatu Mazowieckiego, którego kryteria, opierają się na wybranych standardach certyfikatów ekologicznych. Celem wdrożenia Certyfikatu jest promowanie ekologicznego podejścia do produkcji rolnej. Certyfikat wystawiany jest dla działki rolnej, a okres ważności to jeden rok.

Mobilne Centrum wykorzystuje dwa urządzenia:

  • Skaner AgroCares wykorzystywany jest do pomiarów makroskładników takich jak azot całkowity (N), fosfor przyswajalny (P-M3), potas wymienny (K), wapń wymienny (Ca), magnez wymienny (Mg) oraz żelazo całkowite (Fe). Dodatkowo skaner bada takie parametry gleby jak całkowita zawartość materii organicznej, zawartość iłu, wilgotność i pH. Czas otrzymania wyniku wynosi 2-3 minuty. Według producenta, wyniki badań skanerem, można wykorzystać do opracowania planów nawozowych, również jako podstawa do ekoschematu integrowanej produkcji.
  • Spektrometr EDX3300S zakupiony na potrzeby Mobilnego Centrum, został zoptymalizowany do badania gleb na zawartość siarki (S) i wybranych pierwiastków ciężkich będących mikroelementami lub potencjalnymi zanieczyszczeniami gleb takich jak: mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), nikiel (Ni), czy ołów (Pb).

Funkcjonalnościami Systemu ROLMApp, które są dostępne dla wszystkich rolników Mazowsza, są:

  • możliwość przeglądania wybranych danych teledetekcyjnych, opracowywanych na podstawie danych satelitarnych Sentinel-2:
    • NDVI Znormalizowany Wskaźnik Roślinności pozwala określić stan rozwojowy oraz kondycję roślinności,
    • NDWI Znormalizowany Wskaźnik Zawartości Wody pozwala określić zmiany związane z zawartością wody w roślinach.

Wskaźniki umożliwiają monitorowanie pokrycia terenu, w wybranym punkcie mapy. Dane pozyskiwane są w kilkudniowych cyklach. Niekorzystne warunki pogodowe, takie jak np. duże zachmurzenie, mogą wpłynąć na niedostępność danych w wybranym dniu oraz punkcie mapy.

  • Agrodziennik, który umożliwia Rolnikom planowanie upraw rolnych oraz wykonanie zabiegów agrotechnicznych, a dzięki integracji ze stacjami pogodowymi na terenie Mazowsza - odczyt danych atmosferycznych na dzień wykonania stosownego zabiegu. Rolnik ma możliwość:
    • tworzenia, przeglądania i edytowania wpisów dokumentujących historyczne, podejmowane jak i planowane zabiegi agrotechniczne,
    • zapisania nazwy i ilości użytego środka do zabiegu agrotechnicznego,
    • wybrania daty i godziny i przypisania jej do wykonanego zabiegu agrotechnicznego,
    • ustawienia przypomnienia o planowanym zabiegu agrotechnicznym.

Zachęcamy rolników, z terenu powiatów pilotażowych, do korzystania z nieodpłatnych usług Mobilnego Centrum Badania i Analizy Gleby, tj. w zakresie diagnostyki gleby i certyfikacji gospodarstw rolnych oraz pełnej funkcjonalności aplikacji ROLMApp – Mobilna Aplikacja Rolna. Więcej informacji na stronie internetowej: www.rolmapp.pl oraz https://www.facebook.com/profile.php?id=61554329229370.

link

Profile regionalne Mazowsza - diagnoza i propozycje zmian dla obszarów wiejskich

6 grudnia 2023, Dominika Radkiewicz

W ostatnim kwartale 2023 roku została wydana publikacja w ramach operacji pn.: Smart Villages – sieci powiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Mazowsza. Materiał opracowany został przez Instytyucje naukowe, zaangażowane w projekt  Smart Villages na Mazowszu, Koordynatorem prac był Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny – Park Spółdzielczy. Prace zrealizowano w ramach programu „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Opracowanie objęte zostało honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Celem monografii jest przedstawienie i propagowanie działań i rozwiązań umożliwiających wielofunkcyjny i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich województwa mazowieckiego.

Opracoweanie jest dostępne pod poniższym linkiem.

link

Materiały e-Learning nt. projektu Smart Villages na Mazowszu

6 grudnia 2023, Robert Mroczkowski

W ramach realizacji projektu "Wdrażanie koncepcji smart villages w województwie mazowieckim" zostały opracowane materiały e-Learning. Materiały dostępne sa na stronie internetowej Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego - Parku Spółdzielczego, który jest Partnerem Samorządu Województwa Mazowieckiego przy realizacji przedsiewziecia. Zachęcamy do zapoznania sie z wynikami projektu.

link

Konferencja w ramach idei Smart Villages dla Mazowsza

11 października 2023, Robert Mroczkowski

Serdecznie zapraszamy na konferencję organizowaną w ramach projektu Mazowieckiego Parku Naukowo Technologicznego – Parku Spółdzielczego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pt.; „Smart Villages – sieci powiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Mazowsza”.

Konferencja to okazja by omówić propozycje zmian dla obszarów wiejskich Mazowsza, poszerzyć wiedzę i umiejętności oraz wyjaśnić kwestie zawarte w wynikach badań zrealizowanych w ramach projektu pn. „Wdrażanie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim”. To również możliwość wymiany doświadczeń oraz zdobycia inspiracji do rozwoju dla lokalnych społeczności.

Szczegóły na stonie internetowej Parku Naukowo Technologicznego – Parku Spółdzielczego.

link

Webinaria w ramach projektu Smart Villages

20 września 2023, Robert Mroczkowski

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne WEBINARIA online pt.: Jak wspierać rozwój lokalny z wykorzystaniem wyników projektu Smart Villages na Mazowszu, w wybranym przez Państwa terminie: 21 września lub 5 października br.

Webinarium poświęcone jest omówieniu możliwości wykorzystania rezultatów i rekomendacji dotyczących wdrażania koncepcji Smart Villages na Mazowszu, w działaniach prowadzonych na rzecz lokalnego rozwoju. Celem jest przedstawienie potencjału ich zastosowania w praktyce przez różne podmioty i organizacje wspierające lokalny rozwój. Liczymy, że udział w webinarium ułatwi poruszanie się pośród licznych raportów opracowanych w ramach projektu (dostępnych on-line), tak by wykorzystać je w efektywny sposób, zgodnie ze swoimi potrzebami. Webinarium będzie też okazją do dyskusji na temat założeń koncepcji Smart Villages. Zachęcamy Państwa do aktywnego udziału!

Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, Pani Małgorzata Rudnicka - Ekspert w zakresie wsparcia rozwoju lokalnego i regionalnego. Senior Advisor w International Development Norway. Współpracuje z instytucjami publicznymi i instytucjami otoczenia biznesu, w Polsce i poza granicami, w tworzeniu strategii oraz programów rozwoju.

W przypadku wyrażenia chęci udziału w WEBINARIUM, proszę o potwierdzenie uczestnictwa za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego: mpnt.pl.

link

Praktyczne narzędzia dla rolników w ramach projektu Smart Villages

5 lipca 2023, Dominika Radkiewicz

W ramach części wdrożeniowej przedsięwzięcia Smart Villages, będącej przedmiotem odrębnych zamówień publicznych, zostanie opracowany i dostarczony system zintegrowany z mobilnym centrum diagnostycznym gleby wraz z odpowiednią infrastrukturą techniczną. Dostarczenie systemu planowane jest na koniec 2023 roku.

Dostarczony system będzie udostępniał dwie kluczowe usługi: planowania upraw oraz usługa certyfikacji (nadawanie mazowieckiego znaku jakości związanego z produkcją żywności).

Podstawowymi funkcjonalnościami systemu ROLMApp będzie umożliwienie rolnikom w terenu powiatów objętych pilotażem, badania gleby dla działek rolnych i obsługa procesu certyfikacji gospodarstw rolnych, a dla wszystkich rolnikow z terenu Mazowsza - przeglądania wybranych danych teledetekcyjnych, informacji pogodowych oraz prowadzenia agrodziennika dla gospodarstwa rolnego. System ROLMApp składał się będzie z portalu udostępnionego w sieci Internet oraz z aplikacji mobilnej dedykowanej na system Android, która będzie możliwa do bezpłatnego pobrania przez użytkowników w Sklepie Google Play.

Kluczowym komponentem rozwiązania, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zarówno usługi planowania jak i certyfikacji jest tzw. Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby (MCBiAG), które wyposażone zostanie w dwa urządzenia spektrometr NIR oraz spektrometr XRF z wbudowaną pompą próżniową do analizy minerałów - model EDX 3300S.  Operatorem MCBiAG będzie Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce, które zostało wyposażone w samochód terenowy typu pick-up, niezbędny do wyjazdów w teren, w celu pobrania próbek i przeprowadzenia badań.

Wdrożenie pilotażowe przeprowadzone zostanie na terenie trzech powiatów, tj. ostrołęckiego, ostrowskiego i przasnyskiego.

link

Wykorzystanie wizualizacji 3D przy realizacji scaleń gruntów

6 marca 2023, Dominika Radkiewicz

W ramach projektu Politechnika Warszawska wypróbowała techniki komputerowe, w tym modele 3D wizualizujące wybrane rozwiązania projektowe zmieniających się układów przestrzennych wsi do realizacji scaleń gruntów. Wykorzystując wtyczkę Qgis2threejs w oprogramowaniu QGIS, przygotowano dwie trójwymiarowe wizualizacje, dla dwóch wybranych obrębów:

1. Obręb Hucisko, gmina Przysucha, powiat przysuski, województwo mazowieckie.Wizualizacja 3d Hucisko

2. Obręb Strzeszewo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, województwo mazowieckie. Obręby te charakteryzują się różną specyfiką zagospodarowania przestrzennego – powierzchnię obrębu Hucisko zajmują głównie grunty zadrzewione i zalesione, a powierzchnię obrębu Strzeszewo – głównie grunty orne, łąki i pastwiska. Wizualizacja 3d Strzeszewo

link

Spotkania informacyjno-instruktażowe w ramach projektu Smart Villages

15 lutego 2023, Robert Mroczkowski

W ramach realizowanego, przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, projektu badawczego pn. „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego”, zaplanowano organizację pięciu spotkań informacyjno-instruktażowych na terenie Mazowsza. Spotkania będą odbywały się w dniach:

- 2 marca 2023 roku dla obszarów powiatów: gostynińskiego, grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, płockiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, żyrardowskiego, sochaczewskiego,

- 16 marca 2023 roku dla obszarów powiatów: mławskiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, sierpeckiego, żuromińskiego, ciechanowskiego,

- 30 marca 2023 roku dla obszarów powiatów: ostrołęckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, makowskiego, ostrowskiego,

- 13 kwietnia 2023 roku dla obszarów powiatów: garwolińskiego, łosickiego, otwockiego, siedleckiego, wołomińskiego, piaseczyńskiego, mińskiego,

- 27 kwietnia 2023 roku dla obszarów powiatów: grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego,             zwoleńskiego, białobrzeskiego.

W związku z powyższym, serdecznie zapraszamy przedstawicieli Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin, Sołtysów, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Lokalnych Grup Działania, Szkół Rolniczych oraz wszystkich tych, którzy mają realny wpływ na kształtowanie polityki lokalnej, z powyżej wskazanych obszarów, na spotkania informacyjno-instruktażowe. Szczegółowe informacje o lokalizacjach spotkań, będą na bieżąco zamieszczone na stronie internetowej Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego: www.mpnt.pl. Za organizację spotkań informacyjno-instruktażowych na terenie Mazowsza odpowiada Mazowiecki Park Naukowo-Technologiczny, w imieniu którego ewentualnych szczegółowych informacji udzieli Pani Agata Sosińska-Osiecka – Prezes Zarządu Parku, e-mail: agata.sosinska@mpnt.pl. W przypadku wyrażenia chęci udziału w najbliższym spotkaniu, proszę o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 24 lutego 2023 roku, za pośrednictwem formularza - link poniżej.

link

Smart Villages na Seminarium podsumowującym Konkurs Jakości Prac Scaleniowych

30 listopada 2022, Dominika Radkiewicz

W dniach 24-25 listopada 2022 roku odbyło się Seminarium podsumowujące XLVI Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, w którym udział wzięli przedstawiciele Konsorcjum naukowego powołanego w celu realizacji przedsięwzięcia pn. „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego” wraz z przedstawicielami Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM w Warszawie. W ramach promocji przedsięwzięcia przygotowano prezentację na temat koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego. Omówione zostały takie kwestie jak kierunki polityki rozwoju obszarów wiejskich i polityki rolnej w Unii Europejskiej oraz uwarunkowania województwa mazowieckiego. Zreferowano dotychczasowe wyniki prac, których efektem jest m.in. identyfikacja przedmiotowych obszarów województwa oraz zaproponowanie dla nich optymalnych rozwiązań, rekomendacje dla produkcji rolniczej na najbliższe lata oraz identyfikacja obszarów predystynowanych do produkcji regionalnych. Seminarium podsumowujące XLVI Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych w Gdańsku zorganizowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku.

link

O Smart Villages na konferencji Płońskiej Izby Gospodarczej

22 września 2022, Robert Mroczkowski

W dniu 20 września 2022 roku przedstawiciele Konsorcjum naukowego powołanego w celu realizacji przedsięwzięci pn. „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego” wraz z przedstawicielem Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM w Warszawie wzięli udział w konferencji ''Płońska Izba Gospodarcza dla rozwoju Przemysłu 4.0", poświęconej przemysłowi przyszłości. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. na temat, możliwości wdrożenia na terenie Mazowsza koncepcji Smart Villages, przemyśle przyszłości, robotyzacji i nowoczesnych technologiach. Komisja Europejska proponuje, by Inteligentne Wioski rozumieć jako: „obszary wiejskie lub społeczności, które rozwijają się w oparciu o swoje silne strony i posiadany kapitał, poszukują nowych rozwiązań”, a także „wzmacniają tradycyjne i nowe sieci powiązań między interesariuszami oraz usługi za pomocą technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych oraz innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy”. O te założenia opiera się inicjatywa podjęta na terenie województwa mazowieckiego, ale żeby móc rozmawiać o konkretnych propozycjach, należy w pierwszej kolejności dokonać charakterystyki sytuacji obszarów wiejskich na Mazowszu i identyfikacji elementów spowalniających ich rozwój. Zreferowano dotychczasowe wyniki prac, których efektem jest m.in. wyznaczenie obszarów wymagających kompleksowych przemian i transformacji zagospodarowania. Zaproponowano także parametry dla najbardziej optymalnych gospodarstw rolnych w różnych obszarach województwa. Przedstawione przykłady projektów realizowanych w krajach UE, wpisujących się w koncepcję Smart Villages, miały na celu zasugerować przedsiębiorcom działającym na rynku rolnym, kierunki działań zmierzających do zainicjowania nowoczesnego rolnictwa w województwie. W ramach konferencji odbyła się debata oksfordzka, której teza brzmiała "Polskim przedsiębiorcom do 2030 r. bardziej opłaca się inwestować w robotyzacje niż w pracowników". Konferencję w MCK Płońsk zorganizowali Płońska Izba Gospodarcza oraz Platforma Przemysłu Przyszłości i Mazowiecki Park Naukowo - Technologiczny.

link

Rozpoczynamy promocję przedsięwzięcia Smart Villages!

5 sierpnia 2022, Robert Mroczkowski

Województwo Mazowieckie rozpoczyna kampanię promocyjną przedsięwzięcia polegającego na wdrożeniu koncepcji Smart Villages. Partner Konsorcjum naukowego - Mazowiecki Park Naukowo-Technologiczny – Park Spółdzielczy (MPNT), w ramach swoich zadań w projekcie opracował ulotki, broszury, plakaty oraz banery informujące o projekcie, jego założeniach, celach oraz planowanych wynikach. Materiały będą dystrybuowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie (MODR), na wydarzeniach publicznych m.in. na dożynkach, festynach gminnych, na których będzie posiadał własne punkty informacyjne oraz na organizowanych przez siebie imprezach promocyjno–wystawienniczych. Dystrybucja broszur, ulotek i innych materiałów opracowanych w ramach przedsięwzięcia Smart Villages będzie się również odbywała za pośrednictwem Oddziałów Terenowych MODR oraz w urzędach gmin (wiejskich i miejsko-wiejskich), w których MODR posiada stałe punkty doradcze. Ponadto, na przełomie 2022 i 2023 roku, MODR zorganizuje we wszystkich powiatach ziemskich na terenie województwa mazowieckiego, 2 godzinne szkolenia prezentujące wyniki przedsięwzięcia Smart Villages dla rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. W ramach projektu zostaną także wytypowane trzy jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, w siedzibach których zostaną utworzenie punkty informacyjne, w celu propagowania przedsięwzięcia Smart Villages. Pozwoli to nie tylko zwiększyć rozpoznawalność projektu w tych jednostkach, ale zbadać i ocenić skuteczność promocji. Promocja projektu przewiduje również, w II kwartale 2023 roku, organizację pięciu spotkań informacyjno-instruktażowych, we wszystkich podregionach województwa mazowieckiego - po jednym dla uczestników mieszkających w każdym z podregionów. Spotkania będą organizowane przez MPNT i będą brali w nich udział przedstawiciele Instytucji naukowych wchodzących w skład Konsorcjum. Dla uczestników instruktaży zostaną opracowane szczegółowe materiały informacyjne dot. projektu. Dodatkowo, w drugiej połowie 2023 roku, MPNT przygotuje i przeprowadzi, dla zainteresowanych podmiotów, webinaria, kursy e-Learning, a dla uczniów szkół rolniczych i studentów kierunków rolniczych w województwie mazowieckim, konkursy nt. zagadnień związanych z przedsięwzięciem Smart Villages. Warto pamiętać, że cykliczne informacje nt. realizowanych badań i wypracowanych wniosków w ramach przedsięwzięcia Smart Villages, publikowane są w miesięczniku „Wieś Mazowiecka”. W okresie realizacji projektu przewidziano 15 takich publikacji.

link

Seminarium naukowe - SV

28 czerwca 2022, Marcin Ciesielski

20 stycznia 2022 roku obyło się Seminarium naukowe poświęcone prezentacji wyników badań, zrealizowanych w roku 2021, w ramach projektu pn. "Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim". Seminarium zgromadziło blisko 190 osób ze środowiska naukowego oraz administracji rządowej i samorządowej, w tym pracowników Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. W ramach czterech sesji naukowych, przedstawiciele Partnerów Konsorcjum Naukowego tj.: Politechniki Warszawskiej; Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB; Instytutu Geodezji i Kartografii; Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - PIB; Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa; Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zaprezentowali wyniki swoich badań wykonanych w ramach:

- Zadania nr 1 - Opracowanie diagnozy stanu gospodarczego, społecznego i środowiska województwa mazowieckiego,

- Zadania nr 2 - Określenie specjalizacji regionalnych Mazowsza oraz opracowanie propozycji zmian profilu gospodarki w regionie,

- Zadania nr 4 - Analiza walorów kulturowych, turystycznych i regionalnych obszarów wiejskich województwa mazowieckiego,

- Zadania nr 5 - Opracowanie koncepcji infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej wdrożenie idei Smart Villages,

- Zadania nr 7 - Przygotowanie koncepcji i założeń aplikacji mobilnych Smart Villages.

link